Areál a jeho okolí Vám nabízí množství aktivit pro celou rodinku, kamarády anebo pro páry.

 

  • Lyže & sáňky

Lyžování a běžkování Jizerské hory proslavily – nebo přinejmenším přispěly k jejich popularitě. Možná se Vám vybaví slavná Jizerská padesátka se startem v Bedřichově. Jizerská magistrála se svými 200 km patří mezi nejoblíbenější areály pro běh na lyžích a nabízí pro běžkaře přes 20 nástupních míst.

Ski aréna Jizerky

Zde si lyžaři přijdou na své. Lyžování v Jizerských horách zahrnuje tzv. Ski aréna Jizerky, která sdružuje lyžařské areály Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov s jednotným odbavovacím systémem. Užijete si zde až 17 km sjezdovek, dvacítku vleků a lanovek a za hezkého počasí také krásné výhledy do okolí, ať už z lanovky nebo z rozhledny.

Sáňkařská dráha Smržovka a vlek Filip

Chcete si udělat radost při sáňkování? V Jizerských horách se pobavíte při sáňkování ve Smržovce. Z Černé Studnice vede do Smržovky téměř čtyřkilometrová sáňkařská dráha. Pokud nemáte vlastní sáňky, můžete si je půjčit ve Ski areálu Filip ve Smržovce nebo v restauraci na Černé Studnici.

Jizerská padesátka

Populární Jizerská padesátka, běžecký závod s bohatou historií, využívá běžkařské trasy Jizerské magistrály. Absolvujte ji celou nebo si vyberte jeden z kratších úseků, např. Ze Smědavy do Bedřichova.

Ski areál Harrachov

Ski areál Harrachov je rozdělen na tři samostatné lyžařské areály: Čertová hora, Zákoutí a Amálka. Čertova hora nabízí celkem čtyři sjezdovky o celkové délce 6,5km. Prakticky celý povrch tratí je vybaven umělým zasněžováním. Dopravu na vrch Čertovy hory zajišťují dvě čtyřsedačkové lanové dráhy a dva vleky. Ski areál Zákoutí je spíše lyžařskou školou než plnohodnotným lyžařským střediskem, ale i přesto má co nabídnout. Výuka je určena především dětem, ale přihlásit se může celá rodina. Zalyžujete si zde na třech sjezdovkách o celkové délce 420 metrů. Každá trať je také vybavena vlastním vlekem a kompletním umělým zasněžováním. Zákoutí nabízí i večerní lyžování. Zážitek z večerního lyžování můžete získat také na 400 metrů dlouhé sjezdovce Amálka. Ani na Amálce nechybí lyžařská škola a technický sníh.

Aktuální informace z Harrachova. | Sportovní areál Harrachov. (skiareal.com)

SZRENICA – SKI ARENA

Szrenica Ski Aréna nabízí 12 km sjezdovek se zasněžovacím systémem pokrývajícím 100 % plochy pro sjezdové lyžování. Tratě různé obtížnosti poskytnou dostatek uspokojení zkušeným i začínajícím lyžařům. Kapacita lanovek a vleků je 10 000 osob za hodinu.

Szrenica Ski Arena – Szrenica Ski Arena

Jakuszyce – běžkařské trasy

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Jakuszyce a okolí – běžky, běžecké tratě | Kam za sněhem (kamzasnehem.cz)

Horský Resort Rokytnice nad Jizerou

Horský Resort Rokytnice nad Jizerou, místo, kde se setkává vášeň pro zimní sporty s krásou Krkonoš. Sportovní lyžování pro náročné lyžaře i rodiny s dětmi.

Horský Resort Rokytnice nad Jizerou nejdelší sjezdovky v ČR – skiareal-rokytnice.cz

Skiareál Ještěd

Areál láká na 10,5 km sjezdovek všech obtížností, 2 čtyřsedačkové a 1 dvousedačkovou lanovku, 5 vleků, novou profesionální lyžařskou školu s rozšířenou dětskou výukovou zónou, lyžařskou půjčovnu Sporten a ski servis. Největší novinkou je sjezdovka Nová Skalka, která je svými parametry předurčena k těm nejlepším sportovním zážitkům. Sjezdová trať o délce přes 1,5 km a šířce 45 m nabídne dostatek prostoru jak pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi, tak vyznavače sportovní carvingové jízdy. Modernizací prošlo i gastro v podobě nového après-ski baru u dojezdu sjezdovky Nová Skalka, zrekonstruované samoobslužné restaurace Můstek (u lanové dráhy Černý vrch) a několika kiosků na sjezdovkách. Hotel Můstek u skokanského areálu s 38 lůžky nabízí lyžování „z pokoje přímo na lanovku“.

Skiareál Ještěd ležící v nadmořské výšce 540-1000 m n. m. je nejpřístupnějším areálem v České republice. Návštěvníci mohou pohodlně zaparkovat na velkokapacitním centrálním parkovišti P1 nebo u Bucharky na P2 a u můstků na P3 (tzv. televizní cesta). Pro pohodlnější a rychlejší odbavení funguje nová multifunkční budova s pokladnami, infocentrem, půjčovnou a lyžařskou školou, a to vše hned vedle centrálního parkoviště P1.

Ještěd (skijested.cz)

 

  • Cyklo & In-line

Přehrada Josefův Důl

Zajeďte si na kole ke krásné josefodolské přehradě, nejmladší a největší přehradě v Jizerských horách, která na svých hrázích nabízí ideální podmínky také pro in-line bruslení. Nenáročná trasa je z Resortu pod Špičákem dlouhá přibližně 9 km a zvládnou ji i děti.

Bikepark Tanvaldský Špičák

Pořádný adrenalin si můžete vyzkoušet v Bikeparku Tanvaldský Špičák s terénními cyklostezkami různé náročnosti v délce 8 kilometrů. Na vrchol Tanvaldského Špičáku vede lanovka, u které najdete i půjčovnu kol. Podívejte se na otevírací dobu: (Bikepark Tanvaldský Špičák – Skijizerky.cz).

Více informací (odkaz: Bikepark Tanvaldský Špičák – Skijizerky.cz)

Vodní nádrž Bedřichov

Podnikněte výlet k přehradě Bedřichov a spojte tak cyklistiku s následným koupáním. Vodní nádrž leží na řece Černé Nise a je nejvýše položenou přehradou v Jizerkách. Cyklovýlet k nádrži si můžete prodloužit z přehrady Josefův Důl, kde je koupání zakázáno. V Bedřichově nezapomeňte navštívit kamennou rozhlednu Královka.

Více informací (odkaz: Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách – Kudy z nudy)

  • Turistika

Turistické cíle v Jizerských horách uspokojí náročné sportovce i rodiny s dětmi. Na mnohá místa Jizerské magistrály se dostanete také s kočárkem. Součástí malebné osady Jizerka jsou skalní útvary, naučné stezky a rašeliniště, které spadají do národní přírodní rezervace a své kouzlo mají v každém ročním období.

Přehrady v Jizerských horách

Chcete-li vystřídat vrchy za údolí, zavítejte například k vodní nádrži Bedřichov, ke Mšenu v Jablonci nad Nisou či k protržené přehradě Desné. Po pěší túře přijde zchlazení a koupání vhod.

Rozhledny v Jizerkách

Pokud rádi zdoláváte kopce a díváte se na krajinu z výšky, pak jste v Jizerkách na správném místě. Kromě vrcholů, jako jsou Smrk, Jizera či Černá hora, můžete vystoupat na některou z rozhleden (Štěpánka, Kopanina, Slovanka). Výlet na Kopaninu si udělejte třeba z Malé Skály, malebné osady se skalními hrady a nespočtem možností k trávení volného času.

Osada Jizerka a Protržená přehrada

Jizerka představuje vynikající turistickou základnu, ať už plánujete krátkou procházku nebo náročnější túru na celý den. Vyrazte třeba na čedičový vrch Bukovec, dominantu celé Jizerky. Projděte si naučné stezky nebo zde vylezte na skály (Čertův kámen, Houba, Pytlácké kameny), ze kterých budete mít výhled na celou osadu a mnohem dál.

Více informací (odkaz: Osada Jizerka v Jizerských horách – Kudy z nudy)

Léto na Ještědu

Výlet sedačkovou lanovkou, Fun Zone pro děti, dobrodružné stezky, terénní tříkolky a spousta zábavy. To vše vás čeká na Ještědu v letní sezóně!

Dáváte přednost aktivnímu trávení volného času? Nenechte si ujít tři nové poznávací trasy formou mobilní hry, oblíbený bikepark, sjezd na terénních tříkolkách vyznačenou trasou nebo sjezd na koloběžkách jednou z mnoha tras. Užít si navíc můžete vyhlídkovou jízdu sedačkovou lanovkou, která vás vyveze na ještědský hřeben odkud začíná několik pěších i cyklotras.

Ještěd (skijested.cz)

  • Poznávání

Liberecko je bohaté také na naučné a historické cíle. Návštěvu Muzea panenek ve Smržovce nebo Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou můžete zvolit třeba při špatném počasí. Nebo si udělejte odpolední procházku z resortu do kilometr vzdáleného Jiřetína pod Bukovou, kde je pro Vás otevřeno Muzeum výroby dřevěných hraček. Výlet si zaslouží také ZOO Liberec, autem 35 minut cesty.

Aquapark, iQLANDIA a ZOO Liberec

Navštivte iQLandii v Liberci, moderní science centrum, kde Vás budou věda a technika opravdu bavit. Žádné nudné expozice, ale interaktivní exponáty, které chytnou za srdce děti i dospělé. Spousta zábavy na Vás čeká v ráji tobogánů, skluzavek a saun, v aquaparku Centrum Babylon (CENTRUM BABYLON LIBEREC – OPRAVDOVÁ TOVÁRNA NA ZÁBAVU | Centrum Babylon). Příjemný čas si vychutnejte v liberecké ZOO (Dobrodružství z poznání – Zoo Liberec).

Více informací (iQLANDIA | iQPARK | iQPLANETÁRIUM | iQFABLAB | Liberec | iQLANDIA)

Muzeum skla a bižuterie

Jablonec nad Nisou je proslulý výrobou skla a bižuterie. Proto byste neměli minout zdejší muzeum s lákavými expozicemi a sbírkami. Přijďte se podívat na historické i moderní šperky, vánoční ozdoby nebo kolekce knoflíků.

Více informací (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (msb-jablonec.cz))

Muzeum výroby dřevěných hraček

Víte, jak se vyrábějí dřevěné hračky? Poutavá interaktivní exkurze Vás provede dlouholetou tradicí výroby dřevěných hraček v Jiřetíně pod Bukovou. V kreativních dílnách si děti mohou vytvořit svou vlastní hračku a odnést si ji domů.

Více informací (Detoa.cz – Vyrábíme dřevěné hračky!)

Hrad a zámek Frýdlant

Nenechte si ujít krásný frýdlantský zámek, významnou českou památku s nejstarší expozicí ve střední Evropě. Od dubna do října můžete absolvovat jeden z prohlídkových okruhů, mezi něž patří i interaktivní prohlídka zámku pro děti.

Více informací (Státní hrad a zámek Frýdlant – oficiální webové stránky – (zamek-frydlant.cz)

  • Jízda na koni

Cestou z resortu směrem dolů do vsi najdete po pár minutách lesy obklopenou stáj Anetu, která umožňuje rozmanité projížďky na koňském hřbetu. Vyrazte na klasickou vyjížďku po okolí nebo zažijte dobrodružství a naplánujte si několikadenní putování na koních po Jizerských horách. Pro Vaše ratolesti jsou ve stáji k dispozici poníci s doprovodem. Čeká Vás svatba nebo jiná speciální příležitost? Není nic romantičtějšího než projížďka kočárem. Podobně dechberoucím zážitkem může být i plavení s koňmi. (Stajaneta (webnode.cz))